Hospody, restaurace a ostaní živnosti

Mníšecké obchody

"Lesní tančírna"

Dřevěná stavba na Skalce, jejíž pozůstatky jsou dodnes viditelné. Asi v polovině délky areálu, v místě kde stojí občerstvení, je znatelná podezdívka s přístupným sklepem (dnešní WC). Na tomto základu stávala restaurace, která bývala cílem výletů nejen mníšeckých obyvatel.

"Hotel v Kamenném"

V nedalekém okolí Mníšku pod Brdy vznikaly restaurace a hotely, které využívaly příhodné polohy blízkosti brdských lesů. Jedním z nich byl také Havlínkův hotel v Rymani - Kamenném. V dnešní době slouží jako penzion bez možnosti stravování


U černého koně - lokál


U černého koně - p.Šťastný


U černého koně - venkovní pohled


Jinou restaurací byl zájezdní hostinec u Šťastných - velmi stará restaurace naproti přes ulici byl vchod do kina. Když se stavěly Hrudkovny, tak tam bylo nejvíce živo. Chodili tam pracující, kteří říkavali, že je tam nejlepší pivo. Vedle byla menší místnost, kde se scházeli hlavně myslivci. Název restaurace byl U černého koně.

pí. Kocourková

Sokolovna před II.svět válkou

Největší restaurace byla Sokolovna s pěkným sálem, kam jsme chodili cvičit. Když byla nějaká sokolská slavnost, vždy se vycházelo ze Sokolovny. Po válce o dožínkách jsem tam viděla herce Jana Marvana, zpěváka ND pana Jedenáctíka, pana Karpíška a spousty jiných. Mníšečtí ochotníci zde hrávali divadlo na vysoké úrovni a hojně navštěvované. V té době vedl restauraci pan Josef Rada z Mníšku.

pí. Kocourová

Sokolovna

U vstupu do náměstí v Mníšku pod Brdy vedle městského úřadu má TJ Sokol Mníšek p. Brdy památkově chráněný objekt sokolovny s restaurací a se sálem s divadelním jevištěm, nyní již bez původního vybavení pro divadlo (kulisy atd.)Nádraží


Malá svatá hora


Velká restaurace

Podle legendy první kamenný dům ve městě, který nechal postavit Engel z Engelsflussu jako svoje obydlí do doby než bude postaven zámek. V minulém století se zde konaly v patře zábavy, ale také se promítalo kino. Před přeměnou na obytné prostory zde byla vinárna.

Hospoda ve Lhotce

Památeční hospoda, která působila jako útočiště trampům již za první republiky. Píše se o ní i v dějinách trampingu ve vztahu k Jerry Packardovi, který zde občas nocoval se svojí Brdskou zimní armádou. V nedávné historii místo prvního startu Československého Pony- Expressu.